Blog

FİBER OPTİK KABLO ÇEŞİTLERİ VE KULLANIM ALANLARI

17 Ağustos 2020, 16:42

Fiber, ışık kaynağından gelen sinyallerin hedefteki alıcıya ulaşmasını sağlar. Fiber optik kablo, elektrik kablosuna benzer ancak ışığı taşımak için kullanılan bir veya daha fazla fiber optik içeren bir kablo türüdür.
Fiber optik kablolar, hedefteki veri akışını sağlamak için ışık sinyallerine ihtiyaç duyar. Çok uzak mesafelere bile hızlı bir şekilde veri iletimi sağlayabilirler. Fiber optik kablolar ses, video ve veri aktarımı için kullanılan bütün uygulamalarda kullanılabilir.

İki çeşit fiber optik kablo çeşidi vardır.

1-Multi Mode (Çok Modlu ) Fiber Optik
• OM1
• OM2
• OM3
• OM4

2-Single Mode (Tek Modlu ) Fiber Optik

1-Multi Mode (Çok Modlu ) Fiber Optik

850nm ve 1300nm arasında dalga boyu değerine sahip kızılötesi lazer ışığı iletimini sağlarlar. Genel olarak kısa mesafelerin olduğu ağ alanlarında maliyet avantajı sağlar. Üretim maliyeti diğerlerine göre daha uygun olduğundan en çok tercih edilen fiber optik kablo türüdür. Multi Mode fiber optik kablolar da fiber kılın çapına göre 62,5/125/250 ve 50/125/250 mikron olarak iki şekilde üretilirler.

OM1OM3
Turuncu renktir.Renk turkuazdır.
Çekirdek boyutu-62,5umÇekirdek boyutu-50 um
62,5/125 Çok Modlu Fiber Kablo 50/125 Çok Modlu Fiber Kablo
Mesafe- 300 metreye kadarMesafe 300 metreye kadar
Veri Hızı 1GB@ 850nm Veri hızı 10GB @ 850nm
OM2 OM4
Turuncu renktir.Mor renktir.
Çekirdek boyutu- 50umÇekirdek boyutu-50 um
50/125 çok Modlu Fiber Kablo50/125 çok Modlu Fiber Kablo
Veri Hızı 1GB @ 850nmVeri Hızı 10 GB @ 850nm
 Mesafe -600 metreye kadarMesafe- 550 metreye kadar

2- Single Mode (Tek Modlu Fiber Optik)

Tek açıda ışık bilgisi gönderir. 1300 ile 1550 nanometre arasında dalga boyuna sahip kızılötesi lazer ışığını iletirler. Tüm ışık ışınları kabloda ortalama aynı yolu izler ve kablonun bir ucundan diğer ucuna olan mesafeyi ortalama aynı sürede kat ederler.

 

Single Mode ile Multi Mode Arasında Ne Fark Vardır ?

Bakır kablolarda bakırın çapı büyüdükçe daha az direnç gösterdiği için daha fazla akım akışı sağlanır. Fiber kablolarda ise bunun tersi söz konusudur. Çap küçüldükçe verim artar. Bu nedenle single mode fiberler multi mode fiberlere göre daha fazla veri iletebilir.

Fiber Optik Sistemlerin Kullanım Alanları

  1. Nükleer enerji santrallerinde
  2. Radyo aktif ışınlarının iletişiminde yaşanan sıkıntılarda
  3. Cerrahi ve diş hekimliği alanlarında
  4. Reklam panolarında
  5. Askeri ve savunma alanlarında
  6. Trafik kontrolü ile alakalı olan sistemlerde
  7. Haberleşmeyi sağlamada
  8. Demiryolları sinyalizasyonu
  9. Havacılık alanlarında
  10. Elektronik cihazların birbirleri ile bağlanmasında
  11. Bina içlerinde bulunan iletim sistemlerinde
  12. Santraller arasında var olan bağlantılarda
  13. Kablolu tv yayınlarında vb alanlarda kullanılır.

Sfpturkiye.com ve Kreasis.com adreslerinden fiber optik ürünleri inceleyebilirsiniz.

Uygun fiyatlı teklif istemek ya da satın almak almak için (0212) 2705737 (SFP) – (0212) 2705732 (KREA) numaralarını arayarak ya da info@sfpturkiye.com – satis@kreasis.com e-posta adreslerinden irtibata geçebilirsiniz.

Anahtar Kelimeler: Veri iletimi, fiber, multi mode, single mode , mesafe, ileti, fiber, fiber optik teknolojisi, kablo,  fiber optik kablo, fiber optik nedir, fiber optik kullanım alanları, fiber optik kablo çeşitleri, patch cord

Benzer Yazılar

Fiber Optik Nedir Nasıl Çalışır? , Fiber Optik Tarihi , Fiber Optik Üretimi Nasıl Yapılır? , Fiber Optik Altyapı Elemanları Nelerdir? , Neden Fiber Optik Kablo, Fiber Optik Kablo Kullanım Avantajları , Fiber Optik Sonlandırma Uygulaması Nasıl Yapılır Neler Gereklidir? , Fiber Optik Kablo Nasıl Sonlandırılır?